تنگ کردن واژن در کرج

تنگ کردن واژن در کرج

می دانستید شلی واژن و گشاد شدن آن تنها در روابط جنسی تاثیر منفی ندارد بلکه باعث مشکلات زیادی در سیستم ادراری می شود ؟ این معضل در برخی افراد نشانه ای ندارد و ممکن است سالها فرد را درگیر درمان های مختلف کند بدون اینکه منشا آن را بداند. با ما در این مقاله همراه باشید .

آناتومی واژن

واژن عضوی لوله شکل می باشد که نقش مهمی در سلامت و تولید مثل زن دارد . این عضو در حفره لگن درست پشت مثانه و قسمت جلویی راست روده قرار گرفته است . این عضو از لایه های زیرین دستگاه تناسلی محافظت می کند. ترشحاتی در این ناحیه تولید می شود که از ورود باکتری به بدن جلوگیری می کند . همچنین در زمان بارداری واژن، کانال زایمان می باشد که نوزاد از این ناحیه خارج می شود .

عکس-تنگ-کردن-واژن

عکس-تنگ-کردن-واژن

اندازه واژن چقدر است ؟

به صورت طبیعی : طول= ۳٫۵-۴ اینچ – قطر= <1 اینچ یا به قطر= ۱٫۵-۲٫۵ اینچ

طول واژن تا رحم: ۸-۱۲ اینچ

قطر در حالت ارتجاعی: ۲٫۵-۳ اینچ

عواملی از جمله زایمان و رابطه جنسی متعدد باعث افزایش اندازه واژن می شود .

انواع واژن

شکل واژن در همه افراد یکسان نیست و متفاوت می باشد :

شکل متفاوت لابیا :

لابیا به لپ های واژن می گویند که در قسمت خارجی ناحیه تناسلی قرار گرفته است . لابیا از دو بخش لابیا مینور و لابیا ماژور تشکیل شده است . لابیا مینور در قسمت داخلی و لابیا ماژور در قسمت خارجی واژن قرار گرفته است . در برخی افراد لابیامینور بزرگتر از لابیا ماژور می باشد بنابراین برجستگی لابیا در قسمت خارجی مشخص نیست. اما در برخی افراد لابیا مینور از لابیاماژور بیرون زده و به صورت زائده ای از واژن آویزان می باشد .

در ادامه به عواملی که باعث افزایش اندازه واژن می شود و راههای درمان آن می پردازیم .

علائم شلی واژن

یکی از مشکلات شایع بخصوص در میانسالی شلی یا افتادگی واژن می باشد . ممکن است بیمار علائمی نداشته باشد اما در معاینات مشخص شود . اما علائم شایع آن عبارتند از :

 • بی اختیاری ادرار یا اضطرار در ادرار
 • ریزش ادرار با ادرار و عطسه
 • یبوست
 • احساس سنگینی در لگن
 • کمر درد بخصوص در هنگام شب تشدید می شود .
 • احساس درد در هنگام نزدیکی
برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شروین افصحی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۶۳۶۶۰۰۴۵۷ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

علت شلی واژن

علتهای زیادی برای این مشکل می توان برشمرد مهمترین آنها ارثی می باشد . جا به جا کردن اجسام سنگین ، ورزش های بدنسازی شدید و فعالیت های سنگین می تواند باعث افتادگی و شلی واژن بشود .افزایش سن و افزایش وزن و البته زایمانهای متعدد و حاملگی ها اختلالات بافتی در واژن و بافت همبند آن ایجاد میکنند. و به مرور سلولهای جوان در واژن جای خود را به سلولهای قدیمی و کهنه میدهند که قدرت تولید کلاژن و الاستین کمتری دارند. در نتیجه به مرور با شل شدن بافت همبند زیرین بافت روی واژن هم شل میشود و به مرور بیمار را دچار علایم میکند.
علایم شامل :
۱: بی اختیاری ادراری استرسی
۲: اختلال و کاهش ارگاسم در رابطه زناشویی
۳: احساس دفع باد و تولید صدا در حین رابطه
۴: کاهش لذت در رابطه در طرفین
۵: در موارد شدید احتباس ادرار در مثانه و اختلال دفع ادرار
۶: دفع ادرار با سرفه و عطسه و هر گونه فشار شکمی
و …

علت گشاد شدن واژن

 • واژن دارای بافت تروسیته در قسمت داخلی و خارجی این ناحیه می باشد که با افزایش سن کاهش پیدا می کند و به تدریج شل شده و از حجم لابیاها کاسته می شود .
 • زایمان دشوار
 • چند قلویی زایی
 • پارگی ناحیه پرینه در زایمان
 • ژنتیک : برخی از افراد به صورت ژنتیکی واژن های گشاد و شلی دارند .

عوارض گشادی واژن

 • مهم ترین عوارض گشاد شدن واژن نارضایتی زوجین از رابطه جنسی می باشد که روابط اجتماعی را هم تحت تاثیر قرار می دهد و زندگی زناشویی را به خطر می اندازد .
 • همچنین گشاد شدن واژن راه را برای ورود میکروب به دهانه رحم بازمی گذارد . به همین دلیل معمولا خانم ها بعد از زایمان طبیعی دچار عفونت می شوند .
عکس-تنگ-کردن-واژن

عکس-تنگ-کردن-واژن

روش های تنگ کردن واژن

 1. تنگ کردن واژن با جراحی

یکی از روش های تنگ کردن واژن جراحی با پرینورافی است . در صورتی که پرینه واژن آسیب ببنید از این جراحی استفاده می شود . زایمان های سخت ، روابط جنسی متعدد ، استفاده از اپیزیوتومی در زایمان باعث پارگی یا آسیب به پرینه می شود . برای این افراد جراحی توصیه می شود .

 1. تنگ کردن واژن با لیزر

دکتر افصحی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان با استفاده از لیزر آنجلا اقدام به تنگ کردن واژن می کند . در این روش برشی در پوست ایجاد نشده و در نتیجه بخیه زده نمی شود. بیمار دردی احساس نمی کند و نیاز به بیهوشی ندارد . این لیزر در مدت زمان کوتاهی انجام شده و فرد بلافاصله بعد از آن می تواند مرخص شود . در مواردی که پرینه آسیب ندیده باشد و تنها گشادی واژن وجود داشته باشد از این روش استفاده می شود .

روشهای جدید لیزر co2 فراکشنال ،هایفوRF (رادیوفرکوئنسی)موجودند . در این روش غیر تهاجمی با تاباندن لیزر به سلولهای واژن و افزایش انرژی در این سلولها باعث افزایش تولید کلاژن در آنها میشویم . البته باید بدانید نتیجه این کار بعد ۳ ماه از درمان ایجاد خواهد شد.این روشها امروزه بدون نیاز به جراحی در کمتر از ۱۰ دقیقه در کلینیک های مجهز قابل انجام است.
در موارد شدید و شلی واژن شدید از تنگی با نخ برای رفع شلی مثلث خلفی کف لگن استفاده میشود که این امر هم با بی حسی در مطب انجام میشود و نتایج فوق العاده است.
روش بعدی جراحی ترمیم افتادگی ها در موارد شدید است که با plicate کردن بافت واژن به تنگی ناشی از شلی بافت کمک میشود.

 1. تنگ کردن واژن با لیفت با نخ

یکی از روش های متداول برای تنگ کردن واژن ، لیفت با نخ می باشد . در این روش از نخ های با جنس مخصوص و استاندارد برای بالا کشیدن پوست ناحیه تناسلی استفاده می شود . این نخ ها قابل جذب بوده و نیاز به کشیدن ندارد. این جراحی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود . این روش علاوه بر تنگ کردن ناحیه تناسلی ، جوانسازی واژن هم انجام می دهد و می تواند از بروز عفونت در این ناحیه پیشگیری کند . تنگ کردن با این روش معمولا ۵ سال ماندگاری دارد .

تنگ کردن واژن با ورزش 

استفاده منظم از ورزشهای کگل و تقویت کف لگن هم پیشگیری و هم درمانی است. این ورزشها با دفعات ۱۰ بار در روز برای ۳ ماه بسیار کمک کننده هستند. در مواردی که پاسخگو نیستند

تنگ کردن واژن با داروگیاهی

بسیاری از بیماران از دکتر افصحی متخصص زنان و جراح زیبایی زنان درمورد تنگ کردن واژن با گیاه ماریانا می پرسند . تبلیغات زیادی درباره استفاده از این گیاه که تاثیر آن به صورت دائمی می باشد ذکر شده است . باید گفت این داروها اثر دائمی ندارد و تبلیغات آن اشتباه می باشد .در این باره بینید :

تنگ کننده دائمی واژن

تنگ کننده دائمی واژن تنها روش های ذیل را شامل می شود :

 1. لیفت واژن با نخ
 2. لیزر واژینال
 3. جراحی در مواردی که شلی واژن شدید باشد .

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

در صورتی که جراحی پرینورافی انجام داده اید ، از نزدیکی با شریک جنسی خود به مدت ۶ الی ۷ هفته خودداری کنید . استفاده از لیزر و لیفت واژن مراقبت خاصی ندارد فقط بهتر است یک هفته بعد از آن رابطه جنسی نداشته باشید .

نتیجه

بهترین روش برای تنگ کردن واژن برای هر فردی متنفاوت است و تشخیص آن با پزشک متخصصی که دوره های جراحی زیبایی زنان را گذرانده باشد . تنگ کردن واژن نه تنها تاثیر مثبت بر زیبایی ناحیه تناسلی فرد دارد بلکه مشکلاتی از جمله بی اختیاری ادرار ، سوزش و درد در هنگام رابطه جنسی را برطرف می کند و از بروز عفونت در آینده پیشگیری می کند .

پاسخ

5 × 2 =