زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟

زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟

 • زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟
 • علت درد های زایمانی چیست؟
 • چه عواملی درد زایمان را بیشتر می کند؟
 • آیا درد زایمان برای زنان مختلف متفاوت است؟

زایمان از مهم ترین تجربه های هر زنی است که در طی آن علیرغم درد هایی که متحمل می شوند اما در نهایت با زندگی دادن به موجودی که در شکل گیری آن نقش داشته اند بهترین حس را تجربه خواهند کرد.

همه ی زنان به طور مشترک غریزه مادر شدن دارند و دوست دارند که مادر شوند و از کودکی خردسال مراقبت کنند تا حس مادر شدن را تجربه کنند. اما در این مسیر باید مشکلات و دردهایی را به جان بخرند تا بعد ها بتوانند از این حس ها بهره مند شوند.

در ادامه به ارائه توضیحاتی در زمینه زایمان طبیعی و میزان درد هایی که هر زنی باید تحمل کند می پردازیم.

درد زایمان طبیعی چقدر و چگونه است؟

واقعیتی که وجود دارد این است که زمانی که جنین در رحم مادر رشد می کند به جهت اینکه جثه اش بزرگتر شده است و فشارهایی را به دیواره رحم و عضلات رحمی وارد می سازد قطعا باعث بروز انقباضاتی در ناحیه عضلات رحمی می شود. از این رو زنان این دوران درد هایی را تجربه می کنند. مخصوصا زمانی که جنین در ماه های اخر قرار دارد و به زودی قرار است که از کانال زایمان متولد شود.

از این رو زنان در هنگام بارداری و زمانی که جنین در داخل رحم حرکت می کند دچار درد هایی می شود و نهایت درد ها در هنگام زایمان طبیعی بروز و ظهور دارد.

درد زایمان طبیعی

درد زایمان طبیعی

انواع درد در زایمان طبیعی

در واقع زنان مختلف میزان و شدت درد های متفاوتی را تجربه می کنند و عوامل مختلفی در این مساله دخیل است. مهم ترین انواع درد هایی که در این دوران تجربه می شوند از این قرار است:

 • گرفتگی عضلات ناحیه کمر
 • فشار به ناحیه لگنی و کمر در اثر فشارهایی که هنگام تولد جنین به عضلات رحمی وارد می سازد
 • زمانی که نوزاد در انتهای لوله رحم است زنان احساس ورود یک چاقو به بدن شان را دارند و دردی شدید را در نواحی رحمی تجربه می کنند.
 • زمانی که جنین از کانال رحم خارج می شود به علت فشار هایی که به نواحی اطراف واژن وارد کرده است زنان سوزش خاصی را در نواحی واژینال تجربه می کنند.

تفاوت شدت و میزان درد زایمان طبیعی در زنان

واقعیت این است که درد زایمان در زنان مختلف متفاوت است. عوامل مختلفی در تفاوت میزان درد هایی که زنان آن را تجربه می کنند دخیل است که شامل:

 • جثه جنین
 • بزرگی یا کوچکی سر جنین
 • آستانه درد در زنان
 • توانایی جسمی زنان در هنگام باداری و زایمان

قطعا زنانی که جنین آن ها جثه بزرگی دارد نسبت به زنانی که جثه جنین شان ظریف است درد بیشتری را متحمل خواهند شد. یا اینکه آستانه درد در زنان مختلف است. بنابراین زمانی که زایمان می کنند برخی از زنان سریع تر از دیگران طاقت و تحمل شان تمام می شود و بی قراری بیشتری می کنند.توانمندی های جسمی نیز از دیگر عوامل اثر گذار در میزان درد زایمان طبیعی است.

شدت درد در مراحل مختلف زایمان متفاوت است

از مهم ترین مسائلی که وجود دارد این است که زنان در مراحل مختلف بارداری شدت درد های مختلفی را تجربه می کنند. در واقع شدت درد یکی از عواملی است که می توان با توجه به آن تشخیص داد که در کدام مرحله از بارداری هستیم.

در واقع درد در اخرین مراحل بارداری و هنگام نزدیک شدن به زمان تولد جنین به اوج می رسد به طوری که زنان واکنش های بدنی و رحمی خود را خواهند شناخت و سریع تر به درمانگاه منتقل می شوند.

درد در اخرین مراحل زایمان به اوج می رسد به طوری که زنان واکنش هایی مثل جیغ زدن و داد زدن در برابر آن دارند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شروین افصحی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۶۳۶۶۰۰۴۵۷ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

از مهم ترین نکاتی که در پایان می توان یادآور شد این است که تمامی درد های زایمان موقتی است و بعد از اینکه زایمان انجام شد می توانید بدون درد و ناراحتی لذت داشتن فرزند متولد شده را بچشید.

بنابراین توصیه ما این است که نزد بهترین متخصص زنان مشاوره هایی را داشته باشید تا از روند جراحی آگاهی بیشتری داشته باشید و ایشان با آگاهی دادن شما از مزایای زایمان طبیعی در کاهش استرس شما نقش خواهد داشت. زیرا که آگاهی از نقشه مسیر می تواند تا حد زیادی تحمل مشکلات مسیر را کاهش دهد و روند زایمان موفقیت آمیز پشت سر گذاشته شود.

 

 

 

 

 

پاسخ

نوزده + دوازده =

Call Now Button