فیلم زایمان سزارین بریچ

فیلم زایمان سزارین بریچ

چه اطلاعاتی در مورد زایمان بریچ دارید؟

چه زمان زایمان بریچ اتفاق می افتد؟

آیا زایمان بریچ تهدیدی برای جان جنین محسوب می شود؟ آیا ممکن است سلامتی مادر هنگام زایمان بریچ به خطر بیافتد؟

در حالت کلی جنین هنگام تولد با سر از رحم مادر خارج می شود. اما برعکس این حالت نیز وجود دارد. یعنی ممکن است جنین هنگام تولد از ناحیه ی باسن و یا پا از رحم مادر خارج گردد. در این حالت وضعیت قرارگیری جنین در داخل رحم مادر را بریچ و نحوه ی زایمان و خروج جنین از بدن مادر را؛ زایمان بریچ می نامند.

زایمان بریچ

زایمان بریچ

چرخش جنین بریچ

ممکن است طرز قرار گیری جنین در داخل رحم مادر در اواسط دوران بارداری به صورت بریچ باشد، اما این وضعیت به مرور زمان و با نزدیک شدن به مراحل انتهایی بارداری تغییر کرده و سر جنین به سمت پایین متمایل می گردد.

با این حال اگر این تغییر وضعیت جنین تا هفته ی ۳۶ ام حاملگی اتفاق نیفتد، احتمال زایمان بریچ افزایش می یابد. در این حالت متخصص زنان و زایمان نحوه ی خروج جنین و مراحل زایمان را برای مادر توضیح می دهد و او را از وضعیت جنین داخل رحم مطلع می سازد.

تشخیص زایمان بریچ

تشخیص وضعیت بریچ جنین به راحتی و با انجام سونوگرافی صورت می پذیرد. در برخی موارد سمع قلب جنین نیز می تواند به تشخیص این نوع وضعیت کمک کند. صدای قلب جنین در وضعیت بریچ معمولا در بالای ناف شنیده می شود و از این رو می تواند به متخصص زنان در تشخیص بهتر و دقیق تر کمک نماید.

دکتر شروین افصحی، جراح زیبایی زنان در کرج می باشند. شما عزیزان برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شروین افصحی می توانید از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره تماس: ۰۲۶۳۶۶۰۰۴۵۷
صفحه اینستاگرام دکتر شروین افصحی

علت بریچ ماندن وضعیت جنین

یکی از علل رایج در زایمان بریچ، تولد زودتراز موعد جنین می باشد. در زایمان زودرس احتمال بریچ ماندن جنین حین تولد بیشتر می شود. از جمله دلایل و علت های موثر در زایمان بریچ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بزرگ بودن سر جنین (هیدروسفالی)
  • لانه گزینی جفت در ناحیه ی تحتانی رحم (سگمان تحتانی)
  • وضعیت های خاص جنین (اکستانسیون شدید ستون مهره ها)
  • وجود سپتوم داخل رحم

زایمان سزارین بریچ

در مواقعی که مادر با تنگی لگن مواجه باشد ممکن است پزشک زایمان سزارین را گزینه ای مناسب برای وضع حمل و تولد جنین بداند.

در زایمان سزارین پزشک کنترل بیشتری روی وضعیت جنین و سلامت مادر دارد و می تواند از ایجاد عوارض نامطلوبی که سلامت مادر و جنین را تهدید می نماید، جلوگیری به عمل آورد. در این قسمت فیلم زایمان سزارین بریچ توسط دکتر شروین افصحی (متخصص زنان و زایمان در کرج) را مشاهده می نمایید:

زایمان طبیعی بریچ

وضع حمل جنین بریچ به صورت زایمان طبیعی وجود دارد. اما این نحوه ی زایمان منوط به بررسی های دقیق و تجویز پزشک متخصص می باشد. پزشک هنگام انجام معاینات لازم باید وضعیت جنین و سلامت مادر را در نظر بگیرد و تصویر سازی مناسبی از اتفاقات احتمالی حین زایمان داشته باشد.

عوارض زایمان بریچ

همانطور که در مطالب فوق بیان شد؛ وضعیت جنین در زایمان بریچ با زایمان های طبیعی دیگر متفاوت می باشد. نحوه ی زایمان طبق نظر متخصص زنان بعد از انجام بررسی های دقیق و سونوگرافی های تشخیصی صورت می پذیرد.

معمولا دکتر زنان با در نظر گرفتن شرایط مادر و وضعیت جنین بهترین حالت را برای تولد و وضع حمل انتخاب می نماید. با این حال عوارضی مانند دیستوشی (گیر کردن نوزاد به هنگام تولد) در هنگام زایمان بریچ وجود دارد.

سایر مقالات مرتبط:

پاسخ

7 − 4 =