مزایای زایمان طبیعی

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی درد دارد ؟ زایمان طبیعی چگونه است و چه انواعی دارد ؟ زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟ زایمان طبیعی از واژن چگونه انجام می شود ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوعات بپردازیم .

زایمان طبیعی چگونه است ؟

از ابتدای تاریخ انسن به روش طبیعی به دنیا آمده است . به طور کلی خروج محتویات بارداری از جمله جنین ، مایع آمنیوتیک ، جفت از طریق کانال زایمان به طور طبیعی را زایمان طبیعی می گویند .

علت درد زایمان طبیعی

طی انقباض رحمی در شروع فرآیند زایمان ، رحم از خواب ۹ ماه بیدار می شود تا جنین را به بیرون هدایت کند . جنین بر حسب تکاملی که پیدا کرده به تقویت این روند کمک می کند . انقباضات رحمی که از انتهای رحم شروع می شود باعث می شود به تدریج جنین از آن خارج شود. این انقباضات باعث جمع شدن عضلات می شود که اکسیژن کمتر به آن می رسد و در نتجه ایجاد درد می کند .  در واقع درد زایمان از انقباض رحم ناشی می شود .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شروین افصحی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره ۰۲۶۳۶۶۰۰۴۵۷ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

زایمان طبیعی بدون درد

جالب است بدانید از ابتدای بارداری ماده ای به نام آندرفون در بدن مادر تولید می شود که در زمان زایمان به اوج خود می رسد این ماده باعث می شود که مادر بتواند درد در زمان زایمان را تحمل کند . زیرا اندرفین باعث ایجاد نشاط در انسان می شود . امروزه روش هایی برای زایمان طبیعی بدون درد از جمله زایمان در آب وجود دارد که به مراتب درد زایمان را بسیار کاهش می دهد .

توصیه هایی برای کاهش درد زایمان

  • خیلی از خانم ها با شنیدن نام زایمان طبیعی ترس و اضطراب دارند که باید با ترس مقابله کنند زیرا ترس خود عاملی برای تشدید درد در زایمان می شود. ترس به دلیل نداشتن آگاهی است توصیه می شود اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید . شرکت در جلسات آموزش های قبل و دوران بارداری به این مسئله کمک فراوانی می کند.
  • تغییراتی در بدن مادر در بارداری اتفاق می افتد سازگاری و پذیرش این تغییرات و تمرینات و ورزش هایی برای بهبود عملکرد بدن کمک فراوانی به فرآیند زایمان می کند . کلاس های بارداری به مادر کمک می کند تا بدن برای زایمان آماده شود .
عکس-زایمان-طبیعی

عکس-زایمان-طبیعی

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین ؟

زایمان سزارین در هنگام عدم انجام زایمان طبیعی یا مواردی که سلامت و حیات مادر ، جنین یا هر دوی آنها در خطر هستند به عنوان روش نجات بخش است . خطر زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است . از این رو سزارین نباید اولین انتخاب باشد مگر به تشخیص پزشک . هم اکنون در کشورهای پیشرفته از میزان انجام سزارین کاسته و روش زایمان طبیعی بخصوص شیوه زایمان بدون درد جایگزین آن شده است . آمار و ارقام نشان دهنده آنست که میزان خطر و مرگ و میر مادر و جنین به مراتب پایین تر از سایر شیوه های زایمان است و برای مادر و نوزاد به عنوان سالم ترین گزینه های زایمان محسوب می شود .

مزایای زایمان طبیعی 

  • مادر دچار عفونت های بعد از زایمان نمی شود .
  • نوزاد دچار مشکلات تنفسی برخلاف زایمان سزارین نمی شود .
  • امکان خونریزی بعد از زایمان برای مادر وجود ندارد .
  • درد بعد از زایمان برخلاف زایمان سزارین وجود ندارد .
  • به دلیل عدم استفاده از بیهوشی خطری برای نوزاد به همراه ندارد .

پاسخ

5 × 5 =