دکتر شروین افصحی
Search
Close this search box.
افتادگی شکم بعد از سزارین

افتادگی شکم بعد از سزارین

آیا افتادگی شکم بعد از زایمان سزارین یک موضوع رایج است؟ بیشتر خانمها قبل، هنگام و بعد از بارداری نگران افتادگی شکم خود هستند. کاملا واضح است که مراحل رشد و تولد یک نوزاد کار دشواری است. یکی از رایج‌ترین مسائلی که مادران بعد از زایمان اغلب با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، افتادگی شکم است. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله بیشتر درباره علت، علائم و روش های درمان افتادگی شکم بعد از زایمان سزارین صحبت کنیم.

افتادگی پوست یا شکم بعد از زایمان سزارین در واقع به دلیل بافت اسکار به جا مانده ایجاد می شود. در برخی موارد، نحوه ریکاوری بدن مادر بعد از جراحی می تواند موجب شود که چربی اضافی در ناحیه تحتانی شکم او ایجاد شود. حال باید چه کرد؟ آیا بعد از زایمان سزارین می توانم به اندام ایده آل قبلی خود برسم یا خیر؟ برای پاسخ این سوال تا انتها با ما همراه باشید.

افتادگی شکم بعد از زایمان چیست؟

به دلیل رشد رحم در طول بارداری و یا اسکار بخیه ها بعد از آن، ممکن است عضلات شکم در سراسر معده از یکدیگر جدا شوند و موجب افتادگی آن شوند. این افتادگی هم به دلیل فشار جنین در حال رشد و هم به دلیل تغییرات هورمونی در نیمه دوم بارداری رخ می دهد. زنانی که چند فرزند دارند، مادران بالای 35 سال یا زنانی که قبل، حین و بعد از بارداری ورزش نمی کنند و عضلات محکمی ندارند، بیشتر دچار این عارضه خواهند شد.

دو تکه شدن شکم بعد از سزارین 

Diastasis recti یا دو تکه شدن شکم، یک بیماری رایج در افراد باردار و بعد از زایمان طبیعی یا سزارین است. این عارضه زمانی اتفاق می افتد که عضلات راست شکمی (عضلات شش تکه شکم) در دوران بارداری از کشش جدا شوند. این جدایی می‌تواند موجب شود که شکم فرد ماه‌ها یا سال‌ها بعد از زایمان سزارین بیرون زده یا برآمده و دچار افتادگی شود. این مشکل را می توان با تمرینات خاصی بهبود بخشید.

خلاص شدن از شر شکم آویزان بعد از سزارین

طبق بررسی های آماری، بسیاری از زنان بعد از سزارین دچار افتادگی شکم می شوند که ظاهر نامطلوبی برای فرد خواهد داشت. روشهای درمانی و جراحی زیبایی مختلفی مانند تامی تاک و بادی تایت می‌توانند به خلاص شدن از شر افتادگی شکم کمک کنند. اما هر دو گزینه بسیار تهاجمی و نیازمند مراقبت های ویژه هستند که ممکن است برای یک فرد تازه زایمان کرده مناسب نباشند.

برداشتن چربی زیر شکم حین زایمان سزارین

انواع افتادگی شکم بعد از بارداری

دیاستاز رکتی و کیسه سزارین هر دو می توانند موجب افتادگی شکم بعد از سزارین شوند. افتادگی ناشی از کیسه سزارین (c-section shelf)، لایه قابل مشاهده پوست و چربی اضافی است که روی جای زخم ناشی از سزارین آویزان می‌شود. اما دیاستاز رکتی به دلیل رشد رحم و جدا شدن عضلات شکم در سراسر معده از یکدیگر ایجاد می شود.

علت افتادگی شکم بعد از سزارین

افتادگی شکم نتیجه تغییرات زیر است که بدن مادر در طول بارداری متحمل می شود:

  • کشش عضلات
  • افزایش سطح پوست با بزرگ شدن شکم
  • نازک شدن پوست به دلیل تغییرات هورمونی

این تغییرات منجر به افزایش شلی در پوست شکم و عضلات دیواره شکم و درنتیجه افتادگی آن می شود. در حالی که این افتادگی در بین همه زنان باردار رایج است، آنهایی که زایمان سزارین کرده اند احتمالاً بعد از زایمان، افتادگی شکم قابل توجهی خواهند داشت. این به این دلیل است که جای زخم برش سزارین اثری شبیه به یک نوار تنگ در پایین شکم ایجاد می کند. در واقع پوست شل و عضلات شکم روی سفتی جای زخم آویزان شده و ظاهر افتاده‌ای خواهند داشت.

مقاله زایمان سزارین در کرج اطلاعات مفیدی درباره هرآنچه باید درباره این جراحی بدانید به شما خواهد داد.

علائم چیست؟

علائم و نشانه های رایج افتادگی شکم بعد از سزارین عبارتند از:

  • شکاف بین دو باند ماهیچه های شکم (اگر صاف به پشت دراز بکشید و سر خود را بالا بیاورید بهتر آن را می بینید)
  • ایجاد فتق در وسط شکم نزدیک ناف
  • کمردرد (زیرا این وضعیت مانع از حمایت صحیح عضلات شکم از کمر می شود)

افتادگی شکم برای یک سوم مادران طی 12 ماه بعد از سزارین دیده می شود، و معمولا در عرض هشت هفته پس از زایمان بهبود می یابد.

دیاستاز رکتی و کیسه سزارین هر دو می توانند موجب افتادگی شکم بعد از سزارین شوند، تفاوت اصلی این است که چه چیزی موجب ایجاد این افنتدگی است. در دیاستاز رکتی، این افتادگی به دلیل جدا شدن و ضعیف شدن عضلات شکم در دوران بارداری است.

اما در کیسه سزارین افتادگی به دلیل بافت اسکار به جا مانده از جای زخم سزارین ایجاد می شود. در برخی موارد، مکانیزم بهبودی بدن، می‌تواند موجب شود که چربی اضافی در ناحیه تحتانی شکم پیدا شود. در نهایت، این ربطی به جدا شدن عضلات ندارد و تماماً مربوط به پوست اضافی و بافت اسکار است.

مقاله لیفت شکم همزمان با سزارین در کرج اطلاعات مفیدی درباره هرآنچه باید درباره این جراحی بدانید به شما خواهد داد.

درمان افتادگی شکم بعد از زایمان

شاید به عنوان یک مادر از خود بپرسید که چه مدت طول می کشد تا افتادگی شکم بعد از سزارین به طور طبیعی از بین برود؟

بعد از بارداری، روند طبیعی بهبودی بدن آغاز می شود و بدن با گذشت زمان شروع به بازیابی فرم اولیه خود خواهد کرد. با این حال، سرعت وقوع این فرآیند در هر فردی متفاوت است. در حالی که برخی از زنان می توانند در عرض چند ماه از شر افتادگی بعد از سزارین خلاص شوند، برای برخی دیگر ممکن است چندین سال طول بکشد. این فرآیند تحت تأثیر عواملی مانند سن و میزان افتادگی شکم مادر است.

یک برنامه غذایی سالم و ورزش می تواند به مادر کمک کند تا به ظاهر اصلی خود بازگردد. اما به جای شروع سریع رژیم غذایی، باید استراحت و ریکاوری خود را در اولویت قرار دهید. آوردن زندگی جدید به جهان یک شاهکار عظیم است و بدن شما پس از زایمان مدتی طول می کشد تا بهبود یابد. پوست اضافی، ترک‌های پوستی و اسکارها بخش کاملاً طبیعی این دوره هستند. یک مادر باید قبل از هر چیز روی سلامتی و شادی خود و نوزادش تمرکز کند، نه عدد روی ترازو یا شکل شکم.

گیف-اینستاگرام

ورزش برای افتادگی شکم بعد از سزارین 

پس از پایان دوره نقاهت، هر مادری دوست دارد ببیند بدنش به حالت عادی باز گشته است. قبل از شروع هر گونه ورزش یا بلند کردن وزنه، باید از پزشک خود تأییدیه بگیرید. شما می توانید تمرینات خاصی را انجام دهید که شکم را به عقب می کشد و به شما کمک می کند تا افتادگی شکم بعد از سزارین را بهبود بخشید. در ادامه چهار تمرین عالی برای سفت کردن شکم بعد از سزارین آورده شده است:

1. تنفس عمیق

تنفس عمیق به افزایش انرژی و کاهش استرس کمک می کند. استرس می تواند موجب شود بیشتر غذا بخورید و بیشتر دچار اضافه وزن شوید. بنابراین مهم است که خود را آرام نگه دارید. یوگا یک روش محبوب برای تمرین تنفس عمیق و کاهش افتادگی شکم بعد از سزارین است.

2. تمرین پل

پل نه تنها به صاف کردن شکم شما کمک می کند، بلکه برای سفت کردن عضلات باسن نیز عالی است. این یک ورزش ایمن بعد از سزارین است زیرا هیچ فشاری بر ناحیه برش وارد نمی کند.

3. کرانچ

وقتی بدن شما آماده شود، هیچ چیز مانند برخی از کرانچ های کلاسیک، عضلات شکم شما را تقویت نمی کند. کرانچ برای تقویت عضلات شکم و همچنین تقویت عضلات پشت و سوزاندن چربی اضافی در ناحیه میانی بدن عالی است.

4. پیاده روی و شنا

هر دو این ورزش ها برای بازگشت به اندام بعد از سزارین عالی است. پیاده روی روزانه یا شنا کردن در یک استخر، برای تقویت عضلات و سوزاندن چربی، روش های ایمنی هستند که پزشکان به مادر بعد از سزارین توصیه می کنند.

دکتر-شروین-افصحی

اگر در مورد بدن خود بعد از سزارین سؤال یا نگرانی دارید، می توانید از طریق پر کردن اطلاعات خود در فرم زیر با یکی از متخصصین زنان و زایمان کرج، دکتر شروین افصحی مشاوره شوید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
اطلاعات تماس شما با موفقیت ثبت شد. در اسرع وقت تماس می گیریم!
لطفا مجددا اطلاعات تماس خود را وارد نمائید.

نوع برش سزارین و تاثیر آن بر افتادگی شکم

البته در نظر داشته باشید که نحوه برش سزارین، ممکن است درمان افتادگی را بدون استفاده جراحی پلاستیک امکان پذیر نکند. بنابراین درباره انتخاب جراح سزارین خود دقت لازم را داشته باشید تا کمتر دچار ریسک این عارضه قرار گیرید. مقاله بهترین دکتر برای سزارین در کرج به شما اطلاعات خوبی در اینباره خواهد داد.

فیلم بخیه زدن زایمان سزارین

بسته به روشی که جای زخم بهبود یافته است، ممکن است جای زخم به ماهیچه ها چسبیده باشد و موجب آویزان شدن بافت بالا شود. اگر چنین است، ممکن است یک جای زخم قرمز و سفت همراه با پوست شل و بافت اضافی مشاهده کنید. در اینصورت، رژیم غذایی و ورزش به تنهایی برای رفع آن کافی نخواهند بود.

گیف آپارات

آیا می توان از افتادگی شکم بعد از سزارین پیشگیری کرد؟

همه شکم ها بعد از زایمان به طور متفاوتی بهبود می یابند. اگر شما سزارین را تجربه کرده اید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال افتادگی شکم بعد از زایمان استفاده کنید:

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، استفاده از یک شکم‌بند مخصوص برای کمک به بهبود عضلات شکم و برش‌ها بعد از جراحی است. این گن های طبی همچنین می توانند تورم، درد و خونریزی را کاهش دهند.

لازم به ذکر است که ورزش های ملایم، پیاده روی و تمرینات هدفمند می توانند در بازسازی قدرت شکم پس از سزارین مفید باشند. حتما قبل از استفاده از شکم بند یا شروع یک رژیم غذایی و ورزشی جدید با پزشک زایمان خود مشورت کنید.

گیف-یوتیوب

عکس افتادگی شکم بعد از سزارین

در ادامه عکس شماتیک انواع افتادگی شکم بعد از سزارین را می بینید:

عکس انواع افتادگی شکم بعد از سزارین

سخن آخر

در این مقاله سعی شد به طور کامل مبحث افتادگی شکم بعد از سزارین بررسی شود. انواع افتادگی، علت، علائم و روشهای پیشگیری و درمان نیز بیان شدند. امیدوارید تا انتها به پاسخ سوالاتتان در این موضوع رسیده باشید. علاقه مندان می توانند از طریق درج سوال یا نکته نظرات خود در کادر دیدگاه زیر با ما و سایر خوانندگان عزیز تبادل نظر کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =