دکتر شروین افصحی
Search
Close this search box.
عکس-زایمان-طبیعی

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی درد دارد؟ زایمان طبیعی چگونه انجام می شود و چه انواعی دارد؟ زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟ تمامی اینها سوالاتی است که ذهن اکثریت افراد را به خود مشغول می سازد برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی

از ابتدای تاریخ انسان به روش طبیعی به دنیا آمده است. به طور کلی خروج محتویات بارداری از جمله جنین، مایع آمنیوتیک، جفت از طریق کانال زایمان به طور طبیعی را زایمان طبیعی می گویند.

فیلم زایمان طبیعی

علت درد زایمان طبیعی

طی انقباض رحمی در شروع فرآیند زایمان، رحم پس از خواب 9 ماهه بیدار می شود تا جنین را به بیرون هدایت کند. جنین بر حسب تکاملی که پیدا کرده به تقویت این روند کمک می کند. انقباضات رحمی که از انتهای رحم شروع می شود سبب می گردد تا به تدریج جنین از آن خارج شود. این انقباضات باعث جمع شدن عضلات می شود که اکسیژن کمتر به آن می رسد و در نتیجه ایجاد درد می کند.  در واقع درد زایمان از انقباض رحم ناشی می شود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شروین افصحی متخصص زنان زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان با شماره 02636600457 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

زایمان طبیعی بدون درد

جالب است بدانید از ابتدای بارداری ماده ای به نام اندروفین در بدن مادر تولید می شود که در زمان زایمان به اوج خود می رسد این ماده باعث می شود که مادر بتواند درد در زمان زایمان را تحمل کند. زیرا اندروفین باعث ایجاد نشاط در انسان می گردد که امروزه روش هایی برای زایمان طبیعی بدون درد از جمله زایمان در آب وجود دارد که به مراتب درد زایمان را بسیار کاهش می دهد. اما برای کاهش درد زایمان اقداماتی توسط پزشک در بیمارستان انجام میگیرد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تجویز داروهای وریدی

بی حسی اپیدورال

استفاده از گاز انتونوکس

استفاده از هر کدام از روش ها زیر نظر متخصص زنان و زایمان و با توجه به شرایط مادر انجام می گردد.

توصیه هایی برای کاهش درد زایمان

  • خیلی از خانم ها با شنیدن نام زایمان طبیعی ترس و اضطراب دارند که باید با ترس مقابله کنند زیرا ترس خود عاملی برای تشدید درد در زایمان می شود. ترس به دلیل نداشتن آگاهی است توصیه می شود اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید. شرکت در جلسات آموزش های قبل و دوران بارداری به این مسئله کمک فراوانی می کند.
  • تغییراتی در بدن مادر در بارداری اتفاق می افتد سازگاری و پذیرش این تغییرات تمرینات و ورزش هایی برای بهبود عملکرد بدن کمک فراوانی به فرآیند زایمان می کند. کلاس های بارداری به مادر کمک می کند تا بدن برای زایمان آماده شود.
عکس-زایمان-طبیعی

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین؟

زایمان سزارین در هنگام عدم انجام زایمان طبیعی یا مواردی که سلامت و حیات مادر، جنین یا هر دوی آنها در خطر هستند به عنوان روش نجات بخش است. خطر زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است. از این رو سزارین نباید اولین انتخاب باشد مگر آنکه بایستی به تشخیص پزشک انجام شود. هم اکنون در کشورهای پیشرفته از میزان انجام سزارین کاسته و روش زایمان طبیعی بخصوص شیوه زایمان بدون درد جایگزین آن شده است. آمار و ارقام نشان دهنده آنست که میزان خطر و مرگ و میر مادر و جنین به مراتب پایین تر از سایر شیوه های زایمان است و برای مادر و نوزاد به عنوان سالم ترین گزینه های زایمان محسوب می شود.

مزایای زایمان طبیعی 

  • مادر دچار عفونت های بعد از زایمان نمی شود.
  • نوزاد دچار مشکلات تنفسی برخلاف زایمان سزارین نمی شود.
  • امکان خونریزی بعد از زایمان برای مادر وجود ندارد.
  • درد بعد از زایمان برخلاف زایمان سزارین وجود ندارد.
  • به دلیل عدم استفاده از بیهوشی خطری برای نوزاد به همراه ندارد.

زمان غربالگری دوران زایمان

برای خیلی از عزیزان باردار این سوال پیش می آید که غربالگری های دوران زایمان را از چه زمانی باید آغاز کرد؟ صحبتهای خانم دکتر شروین افصحی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی را در این باره ببینید و بشنوید.

معمولا غربالگری اول شامل یک سونوگرافی و آزمایش است که معمولا از 11 هفته تا 13 هفته و 6 روز محاسبه می شود که بهترین زمان انجام آن در 12 هفتگی است. غربالگری دوم معمولا تا 18 هفته انجام میگیرد.

پروتوکل های بهداشتی کشوری به این صورت است که در بعضی افراد درغربالگری دوم تنها سونوگرافی از بیمار گرفته می شود. علت این کار این است که جواب غربالگری آنها خبو است و بررسی های سه ماهه اوب به قدری دقیق بوده است که دیگر نیازی به بررسی های مجدد نیست.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 16 =