دکتر شروین افصحی
Search
Close this search box.
راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی و پیشگیری از آن

چه اطلاعاتی در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی دارید؟ آیا راهی برای پیشگیری از آن وجود دارد؟ انتقال زگیل تناسلی، موضوعی دغدغه برانگیز در میان افراد است که خیلی ها را نگران کرده است. با توجه به عوارض خطرناک و آزارهای ناشی از این بیماری، سوال درباره نحوه منتقل شدن آن، تبدیل به یک سوال پرتکرار شده است. در ادامه ی مطلب به توضیح راه های انتقال زگیل تناسلی و همچنین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

راه های انتقال زگیل تناسلی
راه های انتقال زگیل تناسلی

 

زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟

با توجه به آمار بالای شیوع و ابتلا به این بیماری، آگاهی داشتن از راه های انتقال زگیل تناسلی اهمیت ویژه ای دارد. طبق آمار و تحقیقات به عمل آمده، مهم ترین و شایع ترین راه انتقال ویروس HPV، رابطه ی جنسی با فرد مبتلا به آن می باشد. منظور از تماس پوستی، برخورد نواحی آلوده و دارای زگیل است. بنابراین تماس پوست نواحی تناسلی میتواند عامل انتقال این ویروس بین شریک های جنسی باشد. زگیل های تناسلی در آلت تناسلی، مقعد، کشاله ران ها، لب، دهان، زبان یا گلو بوجود می آیند. عمده ترین راه انتقال زگیل تناسلی، رابطه جنسی مقعدی، واژینال و به شکلی محدود تر، رابطه جنسی دهانی هستند.

انتقال زگیل تناسلی، با سایر بیماری های مقاربتی یک تفاوت اساسی دارد و این است که اغلب بیماری های جنسی از طریق خون یا دیگر مایعات بدن منتقل می شوند؛ اما برای انتقال زگیل تناسلی فقط تماس پوستی با زگیل ها کافی است!

00:59
truncate dir-rtl

پاسخ دکتر شروین افصحی به سوالات زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

ویروس پایپلومای انسانی که عامل ایجاد زگیل تناسلی است، در بیرون از محیط بدن زنده نمیتواند زنده بماند. بنابراین انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی و هرگونه سطح تماس مشترک دیگر، بسیار نادر است.

قابل توجه ترین راه های ابتلا به تناسلی موارد زیر هستند:

انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی

این اصلی ترین راه آلوده شدن به ویروس HPV است. بسیاری از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند علائم ظاهری ندارند؛ اما ویروس در بدن آنان وجود دارد و از طریق ارتباط جنسی منتقل خواهد شد. حتی ممکن است ویروس از چند سال پیش وارد بدن شده باشد و مربوط به روابط اخیر نباشد. بنابراین احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در هرگونه رابطه جنسی محافظت نشده وجود دارد.

همچنین، ارتباط با فردی که هنوز دوره درمان خود را کامل نکرده، یکی از راه های انتقال است.

انتقال از مادر به جنین در زایمان طبیعی

در صورتی که خانم های باردار به ویروس HPV مبتلا باشند، ممکن است در حین زایمان طبیعی نوزاد خود را نیز آلوده کنند. به همین دلیل معمولا اولویت با سزارین است. البته ناگفته نماند، اگر مادر تحت نظر پزشک و وضعیت او تحت کنترل باشد، ممکن است پزشک زایمان طبیعی را بلامانع تشخیص دهد.

بهترین متخصص درمان زگیل تناسلی در کرج

راه های پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

با رعایت نکات زیر می توانید خطر منتقل شدن زگیل تناسلی را کاهش داده و از آن جلوگیری نمایید:

  • استفاده از لوازم جلوگیری مانند کاندوم در حین نزدیکی. البته استفاده از کاندوم راهکار چندان مطمئنی نیست. زیرا فقط آلت تناسلی را پوشش میدهد. در حالیکه زگیل تناسلی ممکن است در اطراف آن یا کشاله ران ها باشد.
  • نداشتن شرکای جنسی متعدد
  • اطمینان حاصل نمودن از سلامت شریک جنسی
  • تزریق به موقع واکسن HPV
  • خودداری از برقراری رابطه جنسی تا پایان دوره درمان

خلاصه مقاله

با توجه به نکات مطرح شده در این مقاله، میتوانیم به این نتیجه برسیم که ویروس HPV از طریق لمس مستقیم پوست و رابطه جنسی منتقل می شود. انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن، دست دادن، استفاده از روتختی های هتل و … اتفاق نمی افتد. مهم ترین و موثرترین روش پیشگیری از آن، تزریق واکسن در سن مناسب، اطمینان از سلامت شریک جنسی و استفاده از ابزار محافطت کننده در روابط جنسی است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =