دکتر شروین افصحی
راه های انتقال زگیل تناسلی

راه های انتقال زگیل تناسلی

چه اطلاعاتی در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی دارید؟ آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی وجود دارد؟ زگیل تناسلی، مقوله ای دغدغه برانگیز میان افراد جامعه می باشد. شاید شما هم با شنیدن عنوان زگیل تناسلی خاطرتان آزرده شود. تا به حال شده که فکر کنید مبتلا به این بیماری هستید؟

چه حسی بهتان دست می دهد؟ مطمئنا حس اضطراب و نگرانی وجودتان را فرا می گیرد. آگاهی یافتن از این بیماری مهم و خطرناک جنسی می تواند ذهنیت شما را برای مواجهه با این عارضه و یا جلوگیری از آن آماده سازد. در ادامه ی مطلب به توضیح بیماری زگیل تناسلی و راه های انتقال آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی

یکی از شایع ترین بیماری های جنسی؛ زگیل تناسلی می باشد. متاسفانه شیوع این بیماری در کشور ایران رو به افزایش می باشد و افراد زیادی درگیر این بیماری و عوارض ناشی از آن هستند.

ویروس HPV یا همان ویروس پاپیلومای انسانی human papillomavirus باعث ایجاد توده های گوشتی در نواحی تناسلی و یا اطراف آن (مقعد) می شود. این توده ها نشانه ها و علائم بارز بیماری زگیل تناسلی هستند.

دکتر شروین افصحی، متخصص زنان و زایمان در کرج می باشند. شما عزیزان برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شروین افصحی می توانید از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره تماس: 02636600457
صفحه اینستاگرام دکتر شروین افصحی

 

تشخیص زگیل تناسلی

برخی از افراد با مبتلا شدن به ویروس HPV دچار ضایعه های گوشتی در ناحیه ی تناسلی خود می شوند. گروه دیگری از افراد نیز وجود دارند که ممکن است علائم مشهودی از خود بروز ندهند.

به خاطر داشته باشید برخی از انواع زگیل تناسلی ممکن است با گذشت زمان بدخیم شده و به توده های سرطانی مبدل گردند.

  • توده های زگیل تناسلی ظاهری شبیه به گل کلم دارند. گاها ممکن است این توده ها با چشم غیرمسلح دیده نشوند و نیاز به بررسی های میکروسکوپی داشته باشند.
  • در این تیپ از زگیل های تناسلی می توان از روش کولپوسکوپی برای بررسی های دقیق تر استفاده نمود.

معمولا سه ماه بعد از ابتلا به ویروس HPV زگیل ها در نواحی مختلف بدن بیمار ظاهر می شوند. با این حال ممکن است ظهور توده های گوشتی تا سال ها بعد از ابتلا به زگیل تناسلی به تعویق بیافتد.

 

راه درمان زگیل تناسلی

روش های مختفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد. انتخاب نوع درمان بستگی به شرح حال بیمار، نوع ویروس، مرحه بیماری و… بستگی دارد.

همچنین در انتخاب برنامه ی درمانی باید به مواردی از قبیل: محل زگیل تناسلی، ظاهر توده ها و تعداد آن ها توجه نمود.

از جمله روش های مطرح برای درمان زگیل تناسلی می توان به:

استفاده از کرم های موضعی مخصوص

دکتر زنان می تواند با تجویز کرم های موضعی مخصوص در برخی موارد این بیماری را درمان کند.

انجماد

در این روش با استفاده از تکنیک سرما درمانی؛ زگیل تناسلی فریز می شود. ممکن است به منظور رسیدن به نتیجه ی رضایت بخش این روش درمانی در طی چند مرحله تکرار شود.

جراحی

گاها ممکن است با تشخیص متخصص زنان و زایمان، توده های زگیل تناسلی با استفاده از روش های مخصوص و با اعمال بی حسی موضعی، بریده شوند.

لیزرتراپی

در برخی افراد می توان با تاباندن اشعه، رشد و شیوع زگیل های تناسلی را کنترل نمود و آن ها را برطرف کرد.

راه های انتقال زگیل تناسلی
راه های انتقال زگیل تناسلی

انتقال ویروس hpv

بسیاری از افراد تمایل دارند تا اطلاعاتی در مورد راه های انتقال زگیل تناسلی کسب نمایند. طبق آمار و تحقیقات به عمل آمده، مهم ترین و شایع ترین راه انتقال ویروس HPV، رابطه ی جنسی با فرد مبتلا به این بیماری می باشد.

جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی

با رعایت نکات زیر می توانید خطر انتقال زگیل تناسلی را کاهش داده و از آن جلوگیری نمایید:

استفاده از لوازم جلوگیری مانند کاندوم در حین نزدیکی

نداشتن شرکای جنسی متعدد

اطمینان حاصل نمودن از سلامت جنسی شریک احساسی

واکسیناسیون به موقع

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یک =