دکتر شروین افصحی
Search
Close this search box.
گشادی واژن

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی

تنگ کردن واژن بعد از زایمان طبیعی یکی از جراحی های شایع در دنیای مدرن امروز می باشد. بسیاری از عزیزان می پرسند:

چه زمان بعد از زایمان طبیعی می توان جراحی تنگ کردن و ترمیم واژن را انجام داد؟

معمولا جراحی تنگ کردن واژن حدود 3 تا 6 ماه بعد از زایمان و وضع حمل صورت می پذیرد. در این مدت زمان بافت ناحیه ی تناسلی به حالت طبیعی خود باز می گردد و میزان شلی و افتادگی پوست مشخص می شود.

در ادامه ی مطلب به روش های جلوگیری از افتادگی و دفورمیته شدن ناحیه ی تناسلی بعد از زایمان و همچنین روش های ترمیم واژن بعد از وضع حمل می پردازیم. با ما همراه باشید.

جلوگیری از افتادگی واژن بعد از زایمان

انجام ورزش های مخصوص قبل از زایمان و در طول دوران بارداری باعث تقویت عضلات و افزایش آمادگی شما برای داشتن زایمانی راحت می شود.

به خاطر داشته باشید تقویت جسمانی از جمله دلایل مهم و موثر در کسب آمادگی بیشتر برای داشتن زایمانی راحت و بدون عارضه می باشد.

دکتر شروین افصحی، جراح زیبایی زنان –  متخصص زنان و زایمان در کرج می باشند. شما عزیزان برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر شروین افصحی می توانید از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره تماس: 02636600457
صفحه اینستاگرام

عوارض بعد از زایمان طبیعی

همانطور که می دانید زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین ارجح تر می باشد. با این حال ممکن است یک سری عوارض بعد از زایمان ایجاد شود که عبارتند از:

   • گشادی واژن

قطر واژن معمولا بین 2.1 سانتی متر تا 3.5 سانتی متر می باشد. این قطر در هنگام برقراری نزدیکی و رابطه ی زناشویی کمی بیشتر می شود. لازم به ذکر است اندازه ی متوسط سر نوزاد چیزی حدود 11 سانتی متر می باشد!!!

عبور جنین از کانال واژن هنگام زایمان، بافت های این ناحیه را دچار کشیدگی می کند. این کشیدگی گاهی به اندازه ای می باشد که بعد از وضع حمل به آسانی ترمیم نخواهد شد. به همین دلیل از تکنیک های نوین و موثر مثل: تنگ کردن واژن (با لیزر و یا نخ های جاذب واژینال) برای جبران کشیدگی و افتادگی واژن استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ی روش های تنگ کردن واژن مراجعه نمایید.

   • بی اختیاری ادرار

یکی از عوارض نامطلوب بعد از زایمان بی اختیاری در دفع ادرار می باشد. این امر بیشتر در هنگام؛ سرفه و عطسه کردن، خندیدن و… اتفاق می افتد.

علت بی اختیاری ادرار بعد از زایمان، تضعیف عضلات کف لگن می باشد. از جمله وظایف مهم و اساسی عضلات کف لگن؛ کنترل ادرار، انسجام بافت واژن در حین نزدیکی و دفع مدفوع می باشند. عضلات مذکور در دوران بارداری نقش مهمی در حفاظت و پشتیبانی وزن جفت و نوزاد دارند.

   • خشکی واژن

خشکی واژن بعد از زایمان ناشی از کاهش استروژن می باشد. هورمون استروژن نقش بسیار مهمی در جوانی و سلامت واژن دارد. این هورمون باعث حفظ رطوبت وانسجام بافت واژن می شود.

با کاهش استروژن عوارضی مانند: خشکی و افتادگی پوست واژن شامل حال فرد می شود. این عوارض باعث دردناکی و دشوار شدن رابطه ی جنسی در فرد می شود.

درمان گشادی واژن

عوارض بعد از زایمان سزارین

برخی از مادران تمایل به وضع حمل با زایمان سزارین دارند. زیرا گمان می کنند با زایمان سزارین دیگر دچار عوارضی همچون گشاد شدن واژن، بی اختیاری ادرار و… نمی شوند.

با این حال ممکن است فشار وارد شده به عضلات کف لگن حین بارداری؛ عوارض نامطلوبی همچون بی اختیاری ادرار را به دنبال داشته باشند. بنابراین ممکن است فرد از نظر ظاهری دچار مشکل و عارضه ای نباشد ولی در عین حال مبتلا به بی اختیاری ادرار شود!!!

   • به خاطر داشته باشید بی اختیاری ادرار ناشی از زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی، آسان تر و با استفاده از روش های ساده تری درمان می شود.

جراحی های زیبایی بعد از زایمان

همانطور که در مقاله ی جراحی های زیبایی بعد از زایمان بیان شده است؛ با استفاده از روش های نوین در عرصه ی پزشکی مانند: تنگ کردن واژن با لیزر، جراحی لابیاپلاستی و… عیوب ظاهری ناحیه ی تناسلی را برطرف و زیبایی را به آن بازگرداند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفت =